10 sposobów na zdobycie doświadczenia w IT

Zanurz się w kodzie – 10 inspirujących sposobów na podbicie rzeczywistości w branży IT. Czy kiedykolwiek marzyłeś o wkroczeniu w świat technologii, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawiam 10 sposobów na zdobycie cennego doświadczenia w dziedzinie IT. Od fachowych szkoleń, przez kursy programowania po pracę w projekcie open – source. Zapraszam do czytania! 🙂

 1. Good First Issue – W prowadzonym już projekcie to błąd oznaczony w ten sposób jest prawdopodobnie prosty do rozwiązania. Osoba początkująca powinna poradzić sobie z rozwiązaniem tego problemu. Następująca strona internetowa zawiera zbiór takich problemów do rozpracowania dla dowolnego języka programowania:
  https://goodfirstissue.dev/.


 2. Projekty Open – Source – Otwarte oprogramowanie w którym kod źródłowy jest jawny i każdy chętny może go rozwijać i współtworzyć. Warto dołączyć do takiego projektu, który już jest prowadzony przez dany zespół, ponieważ charakter pracy na takim projekcie najbardziej przypomina pracę na projekcie komercyjnym. Poniżej strona internetowa, która zawiera najważniejsze wiadomości z tematu open-source:
  https://opensource.guide/pl/.


 3. Płatne Staże – Firmy informatyczne najczęściej otwierają rekrutacje na staże w okresie wakacyjnym. Przy pomyślnym wyniku kwalifikacji kandydat może zostać zatrudniony na 3 miesiące.


 4. Studia Informatyczne – Program studiów informatycznych obejmuje projekty zespołowe podczas których możemy nauczyć się współpracować w zespole. To też okazja do nawiązania nowych kontaktów z bardziej doświadczonymi osobami oraz pracodawcami. Pozwalają zdobyć wiedzę i doświadczenie m. in. z takich dziedzin jak: informatyka, programowanie, algorytmika.


 5. Studenckie Koła Naukowe – Wiele Uczelni w swojej ofercie dydaktycznej posiada koła naukowe, które organizują warsztaty wokół danego tematu, technologii czy języka programowania. Warto zapisać się i uczestniczyć w takich zajęciach, ponieważ często wybierane języki programowania to C# i Java, a to dobry wybór pod względem rynku pracy.


 6. Code Review – Inspekcja i przegląd kodu to popularna praktyka w dziedzinie inżynierii oprogramowania, która ma na celu wskazanie błędów w pracy nad kodem oraz poprawę jego działania i jakości. W firmach informatycznych to chleb powszedni, ale jeśli pracujemy nad projektem do szuflady to możemy zwrócić się z prośbą o code review do bardziej doświadczonych programistów, którzy ocenią naszą pracę nad kodem i wręczą nam feedback. Takie osoby można znaleźć na branżowych grupach, głównie facebook lub discord.


 7. Autorskie Projekty – Nic tak nie rozwija rzemieślnika, jak praktyka połączona z wiedzą i doświadczeniem. Aby projekt był ciekawy dla nas dobrze jest, gdy traktuje o naszych zainteresowaniach i dodatkowo rozwiązuje nawet drobny problem.


 8. Szkolenia, Warsztaty, Hackatony – Na szkoleniach i warsztatach możemy zdobyć wiedzę i praktykę w technologiach, które wykorzystywane są w firmach na co dzień. Zazwyczaj są to kilkudniowe zajęcia w kwocie kilku złotych, więc warto się zainteresować. Natomiast hackatony to wydarzenie dla osób z branży IT, które mają za zadanie wykonać i zaprezentować projekt w określonym skończonym czasie. Z jednego i drugiego można wynieść cenne doświadczenie.


 9. Bootcampy – Bootcamp to zorganizowana forma nauki programowania pod opieką osoby o doświadczeniu komercyjnym. Najczęściej przyjmuje formę stacjonarną, aby zwiększyć wydajność pracy. Bootcamp zwykle trwa klika miesięcy, sporo kosztuje, ale też wyposaża uczestnika w umiejętności techniczne, podnosi kompetencje, przygotowuje do pracy zespołowej i zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia się na rynku pracy.


 10. Kursy Programowania – Internetowe kursy programowania często wyjaśniają jakieś zagadnienie techniczne, które następnie możemy wdrożyć do swojego projektu, np. wzorce projektowe, tablice, typy generyczne, typy wartościowe, a typy referencyjne, obsługa wyjątków, konstruktory, czy obsługa bazy danych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *